פרישה לפנסיה זהו ציון דרך חשוב ומשמעותי בחייו של כל אדם שמגיע לגיל הפרישה, אשר לו השלכות ארוכות טווח על עתידו ועל מקורות ההכנסה של הפורש. לפנסיה שלכם יש חשיבות מכרעת על הצורה שבה תמשיכו לחיות את חייכם לאחר הפרישה, ועל איכות החיים שבה תחיו. אם אתם נמצאים לפני גיל הפרישה ומעוניינים לדעת מהן האפשרויות שעומדות בפניכם – הצעד הנכון הוא לקבוע ייעוץ לפרישה אצל סוכן ביטוח מקצועי. כיצד תוכלו לתכנן את הפרישה שלכם לפנסיה, מה כולל התכנון והיכן הכי כדאי לעשות זאת?

תכנון לפרישה

תכנון פרישה לפנסיה – למה בדיוק צריך את זה?

כאמור, פרישה לפנסיה היא מאורע גדול ומשמעותי בחייו של אדם שעבד כל חייו – וכעת מסיים את תפקידו בשוק העבודה. השינוי הוא לא רק ברמת ההכנסה ובתחום הכלכלי, אלא גם בתחום הנפשי והמנטלי. אם אתם נמצאים לקראת גיל הפרישה לפנסיה, ועדיין לא לגמרי סגורים מה עליכם לעשות – מומלץ לקבוע ייעוץ לפרישה אצל סוכן ביטוח.

על מנת להרגיש את השינוי הכלכלי כמה שפחות, ולא לרדת בצורה דרמטית באיכות החיים שלכם לאחר היציאה לפנסיה – חשוב לדעת מראש מהם סכומי הכסף שמגיעים לכם, אילו דרכי השקעה וחיסכון פתוחות בפניכם וכיצד כדאי ונכון להתנהל מבחינה כלכלית במצב החיים החדש שלכם.

ייעוץ פרישה לפנסיה יוכל לסייע לכם לתכנן את עתידכם בצורה טובה ונכונה, לפחות בכל הנוגע להיבט הכלכלי שבו. במהלך הייעוץ נבצע מיפוי של ההוצאות וההכנסות הצפויות לכם, של סכומי הכסף שמגיעים לכם מפקדונות ותוכניות חיסכון שונות, ושל כל הטבות המס המגיעות לכם לאחר הגעתכם לגיל הפנסיה. בנוסף במקרים רבים, עובד שיוצא לפנסיה מקבל מענקי פרישה או פיצויים בסכומים גבוהים, שגם אותם עליו להשקיע בצורה נבונה. במהלך תכנון הפרישה, תעברו עם איש המקצוע על כל הצעדים שעליכם לבצע כדי להתנהל נכון עם כספי הפנסיה שלכם.

למי מתאים תכנון פרישה?

תכנון פרישה לפנסיה מתאים לכל אדם שנמצא לקראת גיל הפרישה לפנסיה – בין אם עובד שכיר, בכיר שמחזיק במשרה ניהולית, בעלי שליטה בחברה או עצמאיים מגילאי 60 ומעלה, ולמי שמתכנן לפרוש בשנה או השנתיים הקרובות. מומלץ לערוך את תכנון הפנסיה לקראת גיל הפרישה (מספר חודשים לפני יום הפרישה), על מנת להכין את עצמכם בצורה הטובה ביותר לעתיד לבוא ולשינויים הכלכליים שיתרחשו בחייכם.

מה נכלל במסגרת ייעוץ פרישה לפנסיה?

ארגון כל החסכונות שלכם וקביעת דרכי מימוש

במסגרת ייעוץ הפרישה לפנסיה, תקבלו מאיש המקצוע כלים מקצועיים בנושא התנהלות כלכלית נכונה לאחר היציאה לפנסיה. במהלך הייעוץ, קודם כל נבצע איתור של כל החסכונות הפנסיוניים שלכם, וכל פוליסות הביטוח השונות שצברתם לאורך שנותיכם בשוק העבודה. תקבלו דו"ח פנסיוני מלא ומפורט, שמכיל את כל סוגי החסכונות שלכם (בין אם בקרנות פנסיה שונות, קרנות השתלמות, קופות גמל, פוליסות ביטוח ועוד).

לאחר שיהיה לכם את כל המידע הרלוונטי פרוס בפניכם, ניתן יהיה לנתח את התיק הפנסיוני שלכם לעומק, ולבחון מהן הדרכים הטובות והיעילות ביותר עבורכם לממש את החסכונות שלכם. היועץ יעבור על כל האפשרויות שעומדות בפניכם, וכך ניתן יהיה לתכנן את המסלול הרצוי עבורכם לטווח ארוך – האם למשוך את כל הכספים בבת אחת? האם עדיף לקבל קצבה חודשית קבועה? האם כדאי להשקיע את הכסף בתוכניות חיסכון חדשות? כל האופציות פתוחות, ונבחר בקפידה את מה שמומלץ עבורכם בהתחשב בגודל ההכנסות וההוצאות הצפויות לכם.

עוד במסגרת ייעוץ הפרישה נבצע תכנון מס לפרישה – שכולל בין היתר טיפול במענקי פרישה שייתכן וקיבלתם, פטור ממיסים עבור קצבת הפנסיה עצמה ועבור פיצויים או מענקי פרישה. אחת האפשרויות שיוכלו לעמוד בפניכם היא להפקיד בפנסיה כספים שחיצוניים לפנסיה ואף פטורים ממס – במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. בצורה זו תוכלו להגדיל את הקצבה שלכם בסכומי כסף שפטורים ממס!

נוסף על כך, אנו נגיש עבורכם את כל הטפסים ההכרחיים והרלוונטיים שיש להגיש לפקיד השומה, על מנת לקבל את כל האישורים שנדרשים לצורך הפטורים הרלוונטיים ממיסים.

הוצאת המקסימום מהפנסיה שלכם – זה התפקיד שלנו

לאחר שארגנתם כל החסכונות שלכם וקבעתם את דרכי המימוש שלהם, סוכן הביטוח שדרכו נערך ייעוץ הפרישה יבצע עבורכם מיקוח אל מול חברת הביטוח – על מנת שתוכלו לקבל את מקדם הקצבה הנמוך ביותר, וכך להגדיל את סכום הקצבה החודשית שלכם. לסוכן הביטוח יש את המיומנות הנדרשת על מנת להשיג עבורכם את המקסימום מהפנסיה שלכם, בצורה שתזכה אתכם בקצבה גבוהה משמעותית מזו שהייתם מקבלים ללא התערבותו!

אצלנו באדם סוכנות לביטוח, הייעוץ לפרישה מתבצע לא רק על ידי סוכן הביטוח עצמו – אלא גם בשיתוף צמוד של רואה חשבון, כך שתוכלו להיות מכוסים גם מבחינת זכויותיכם מול מס הכנסה וגם מול חברות הביטוח!

מה נדרש מכם להכין לקראת פגישה לייעוץ לקראת פרישה לפנסיה?

אמנם היועץ יהיה אחראי על הכנת התוכנית הכלכלית שלכם וניצול חכם של כל החסכונות שלכם, אך מומלץ לבצע צעד מקדים – ולרכז את כל המסמכים שנדרשים לצורך ההכנסה לפרישה לפנסיה. מסמכים אלו הם טופס 161 (שהוא טופס סיום העסקה אצל המעסיק האחרון) ודוח פרופורמה (שאותו מקבלים ממחלקת השכר בעבודה). בנוסף, אם היציאה לפנסיה נערכת בגיל הפרישה (שהוא גיל 67 לגברים ו- 62 לנשים), תצטרכו לבצע "קיבוע זכויות". לשם כך תידרשו להמציא טפסי 161 גם מכל המעסיקים הקודמים שלכם, בתקופת זמן של 32 שנים קודם לגיל הזכאות לפרישה.

נוסף על הטפסים, מומלץ להגיע אל הייעוץ כאשר ערכתם היכרות (גם אם מינימלית) עם מושגים שיהיו רלוונטיים עבורכם מעתה והלאה – פנסיה צוברת, פנסיה תקציבית, קצבת זקנה ועוד. אמנם תמיד מומלץ להגיע מוכנים, אך גם אם לא ביצעתם הכנה שכזאת לפני שפניתם ליועץ – הוא לבטח ישלים עבורכם את החסר, ויעבור אתכם על כל המושגים הבסיסיים שעליכם להכיר במעמדכם החדש כפנסיונרים.

היכן מומלץ לבצע את הייעוץ לקראת הפרישה לפנסיה?

כפי שפירטנו במאמר זה, ייעוץ לפרישה לקראת הפנסיה הוא חשוב והכרחי עבור כל אדם שעומד בפני יציאה לפנסיה – הוא מתווה לכם תוכנית כלכלית מסודרת ומפורטת, שלוקחת בחשבון את כל הפרמטרים החשובים על מנת לצלוח את תקופת הפנסיה בהצלחה (לפחות בתחום הכלכלי). אי לכך, חשוב לבחור בעל מקצוע שמומחה בתחום הפרישה לפנסיה. ישנן חברות רבות ואנשי מקצוע פרטיים שמציעים שירותי ייעוץ וליווי לפני יציאה לפנסיה – החל מסוכנות ביטוח שעוסקת בנושא ייעוץ פרישה, דרך רואי חשבון, ועד ליועצי מס או מומחי פרישה.

אצלנו באדם סוכנות לביטוח, תוכלו לקבוע ייעוץ לקראת פרישה לפנסיה עם מומחים בתחום – שיתוו לכם את התוכנית הכלכלית האיכותית והמומלצת ביותר עבורכם. הייעוץ אצלנו מתבצע על ידי סוכן הביטוח ובשיתוף עם רואה חשבון, כך שתוכלו לקבל כיסוי נרחב לזכויות שלכם – הן מבחינת חברות הביטוח והן מבחינת רשויות המס.

מומלץ להגיע אלינו מספר חודשים לפני מועד הפרישה, על מנת שנבנה ביחד בסיס יציב ושתהיה לכם ודאות לגבי היום שאחרי הפרישה. אנו מתחייבים לעשות את הכל על מנת שיהיו לכם את כל הכלים והידע כיצד להתנהל נכון במהלך תקופת הפנסיה, כיצד לנהל את מקורות ההכנסה שלכם בצורה האפקטיבית ביותר – תוך ניצול חכם של כל אפיקי החיסכון שעומדים לרשותכם והטבות המס שלהן אתם זכאים. נשמח לראותכם בין לקוחותינו, ולהיות אלו שמעניקים לכם עתיד טוב ומסודר בתקופת הפנסיה!