קניית דירה זו כנראה ההוצאה הגדולה והמשמעותית ביותר בחייו של אדם (או לכל הפחות, אחת מההוצאות המשמעותיות ביותר). במקרים רבים קניית הדירה נעשית תוך לקיחת הלוואה מהבנק, הנקראת משכנתא. מהי בדיוק המשכנתא, איך תוכלו לבטח את עצמכם מפני אירועים לא צפויים שעלולים להתרחש ולפגוע בהחזר המשכנתא ומהם ביטוח חיים ודירה למשכנתא?

ביטוח חיים ודירה למשכנתא

קודם כל – מהי משכנתא?

משכנתא זוהי הלוואה ארוכת טווח, שהבנק מעניק לצורך רכישה של דירת מגורים. לאור מחירי הדירות הגבוהים בישראל, ההון העצמי של קוני הדירות לרוב אינו מספיק על מנת לרכוש את הדירה – ולכן המשכנתא משלימה את הפער שבין ההון העצמי הקיים לבין סכום הדירה.

כיוון שזוהי הלוואה משמעותית שנערכת בסכומים גבוהים, הבנק מעוניין להבטיח שמקבל ההלוואה אכן יחזיר אותה בשלמותה ובמועד שנקבע. לשם כך, הבנק ממשכן את הדירה לטובתו – במידה ומקבל ההלוואה לא עומד בתנאי ההסכם שנחתם, הבנק יכול לממש את המשכון ולקבל את הדירה לרשותו (וכך בעצם להיפרע ממנה על חשבון החוב של מקבל ההלוואה לבנק).

מהו ביטוח חיים למשכנתא?

ככלל, ביטוח חיים נועד על מנת להקנות סכום כסף לבני משפחתו של המבוטח התלויים בו מבחינה כלכלית, במקרה שהמבוטח נפטר. ביטוח חיים למשכנתא נועד לצורך דומה – להבטיח את תשלומי המשכנתא לבנק במקרה שמקבל ההלוואה נפטר. בצורה זו, בני משפחתו של הנפטר לא יצטרכו להמשיך ולשלם את תשלומי המשכנתא.

מהו ביטוח דירה למשכנתא?

ביטוח דירה למשכנתא נועד על מנת להגן על רוכש הדירה, במקרים בהם מתרחשים נזקים שונים למבנה או לתכולה של הדירה. הצורך בביטוח דירה למשכנתא הוא אינטרס הן של הבנק, שמעוניין להימנע מנזקים שיפחיתו בערכו של המשכון שברשותו, והן של בעל הנכס – שיודע שהוא מבוטח מפני נזקים שעלולים להיגרם למבנה או לתכולה של הדירה.

הביטוח מכסה נזקים כמו שריפה, הצפה ונזקי מים שונים, נזקים שנגרמו מרעידות אדמה, נזקים שנגרמו בעקבות פגעי מזג האוויר, נזקים שנגרמו משוד או פריצה לבית ועוד. עם זאת, חשוב לזכור שביטוח הדירה מגן רק מפני נזקים שעלותם היא עד גובה הכיסוי שרכשנו גם במבנה וגם בתכולה.

כיצד תוכלו לדעת מהו ביטוח המשכנתא המתאים ביותר עבורכם?

הבנקים מחייבים לרכוש ביטוח חיים ודירה למשכנתא כתנאי למתן המשכנתא – שכן כך גם הם מבטחים את עצמם מפני ירידת ערך המשכון. על מנת לרכוש פוליסת ביטוח למשכנתא, ולהתאים אותה למאפיינים ולתנאים של המשכנתא שלכם – מומלץ לפנות לסוכן ביטוח מקצועי ומיומן. סוכן הביטוח מכיר היטב את שוק המשכנתאות ואת חברות הביטוח השונות, ויוכל להמליץ לכם על הביטוח המקיף והמשתלם ביותר עבורכם – שיעניק לכם את השקט הנפשי הנדרש לטובת רכישת דירה ולקיחת משכנתא מהבנק.