כל אזרח ישראלי מבוטח בביטוח בריאות חובה, שמכסה את שירותי הבריאות הבסיסיים שמגיעים לו כאזרח. עם זאת, הרפואה הציבורית בישראל עדיין מאוד מסורבלת ותגזול מכם זמן יקר –  כך למשל תאלצו לחכות חודשים רבים עד שיגיע תורכם לקבל טיפול, או לשלם הון תועפות עבור תרופות שאינן נכללות בסל הבריאות. כדי להעניק לעצמכם את הטיפול הרפואי הטוב ביותר, תוכלו לבטח את עצמכם באמצעות ביטוחי בריאות פרטיים – וליהנות מהיתרונות שביטוחי הבריאות הרגילים לא יכולים להציע!

אז מי לוקח אחריות?

מספר פרטים שכדאי שתדעו על ביטוחי הבריאות בישראל

לפני שנדון בביטוח הבריאות הפרטי וביתרונות שהוא יכול להעניק לכל אחד מאיתנו, נערוך סקירה קצרה על המבנה של ביטוח הבריאות בישראל – על מנת להבין מהם הרבדים השונים שקיימים בו.

ביטוח בריאות ממלכתי

זהו ביטוח שכל אזרח מקבל מטעם המדינה, שמכיל את סל השירותים הבסיסי (סל הבריאות). הביטוח הציבורי בישראל אמנם ניתן לכל אזרח, אך מספיקה התנסות אחת במערכת הרפואה הציבורית על מנת שתחוו את חסרונותיה – היא אינה יעילה, מסורבלת מאוד, וזמני ההמתנה לכל פרוצדורה ארוכים.

למשל, במערכת הציבורית, בכל נושא רפואי תצטרכו לפנות לרופא המשפחה שלכם על מנת לקבל ממנו הפניה לרופא מקצועי. התורים לרופא המקצועי לרוב יארכו בין מספר שבועות לחודשים, שלאחריו ייתכן שיפנו אתכם לבדיקות המשך (צילום, הדמיה וכיוצא באלו). גם עבור התור לבדיקת ההמשך תאלצו להמתין, ולאחריו לקבוע תור נוסף לרופא המקצועי על מנת לקבל את האבחון. כאמור – המערכת הציבורית מסורבלת ונותנת מענה לוקה בחסר למטופל.

שירותי בריאות נוספים (שב"ן)

שירותי השב"ן אלו השירותים שמציעות קופות החולים השונות, והם מרחיבים את סל השירותים שתוכלו לקבל בביטוח הבריאות הממלכתי. בביטוח זה תוכלו לקבל, נוסף על השירותים הבסיסיים, גם שירותים כמו רפואת שיניים, טיפולים אלטרנטיביים, התייעצויות עם רופאים מומחים, בדיקות שונות ועוד.

עם זאת, מסגרת שירותי השב"ן לא כוללים את הכיסוי הביטוחי הרחב שאותו מעניק ביטוח הבריאות הפרטי – ועל כך נפרט בהמשך המאמר.

ביטוחי בריאות פרטיים

בביטוח הבריאות הפרטי, כפי שנפרט במאמר זה, תוכלו לקבל את הכיסוי הביטוחי המקיף והרחב ביותר בתחום הבריאות! בכיסוי זה נכללים מגוון רחב של טיפולים וניתוחים בארץ ובחו"ל (כולל טיפולים מצילי חיים ומאריכי חיים), הכיסוי הרחב ביותר שתוכלו לקבל בתחום התרופות (שכולל תרופות שונות שלא נמצאות בסל הבריאות הממלכתי) וביטוח מחלות קשות. נוסף על כל אלו, בביטוח הבריאות הפרטי תוכלו לבחור בעצמכם את הרופא שיטפל בכם או ינתח אתכם (מבין רשימה של רופאים מומחים בתחומם), ותוכלו לזמן תורים בקלות ובמהירות – ולהימנע מכל הבירוקרטיה והסחבת שכה מוכרות לנו מעולם הבריאות הציבורי.

כאשר מדובר בבריאות שלנו ושל יקירינו – אנו רוצים לוודא שמגיע לנו הטיפול הטוב והאיכותי ביותר, אצל הרופאים הטובים ביותר ובזמן הקצר ביותר. בדיוק לשם כך נועד ביטוח הבריאות הפרטי, שממלא את החסר שבסוגים האחרים של ביטוחי הבריאות!

מהם היתרונות שתוכלו לקבל באמצעות ביטוחי בריאות פרטיים?

טיפולים מיוחדים בארץ ובחו"ל

כאמור, אמנם סל הבריאות הממלכתי מעניק שירותים רפואיים בסיסיים עבור כל אזרח – אך המערכת הציבורית עצמה מתנהלת בחוסר יעילות ותוך ריבוי בירוקרטיה, שעשויים לסרבל גם את הטיפולים הפשוטים ביותר, וכן הכיסוי הביטוחי הוא בסיסי בלבד. ביטוח בריאות פרטי ייתן לכם את הכיסוי הרפואי הרחב ביותר – שכולל בין היתר טיפולים מצילי חיים או מאריכי חיים, ייעוץ רפואי עם מומחים וניתוחים שונים בארץ ובחו"ל.

אמנם במקרים רבים תוכלו לקבל את הטיפול שאתם זקוקים לו בארץ, אך ישנם מקרים בהם הטיפול הספציפי שאותו המטופל צריך לעבור ניתן רק בחו"ל, אצל רופאים או מנתחים מומחים בעלי שם עולמי. ביטוח בריאות פרטי נועד בין היתר עבור המצבים האלו, ומסייע לכם לקבל טיפול רפואי איכותי ומקיף גם בחו"ל, ומבלי לשלם הון תועפות.

אחד מהטיפולים שתוכלו לקבל בחו"ל אלו השתלות, שלבעלי ביטוח פרטי ניתנות ללא צורך באישור ועדה ותוך זמני המתנה קצרים (זאת בניגוד לביטוח השב"ן, שם יש צורך באישור ועדה וזמני ההמתנה הם ארוכים).

נוסף על כך, בביטוח הפרטי תוכלו לבחור בפרוצדורות שונות בהן ניתן להחליף את הצורך בניתוח, בעזרת טכנולוגיות מתקדמות. פרוצדורות אלו ימנעו את ההכרח בטיפול פולשני, ומתאפיינות בזמני החלה מהירים יותר ובפחות סיכון למטופל. זהו שירות שניתן למצוא רק בביטוח הבריאות הפרטי!

זמני המתנה קצרים ושירות מותאם אישית

אחד היתרונות המרכזיים שביטוח רפואי פרטי יכול להעניק לכם, הוא חיסכון בזמן יקר. במערכת הבריאות הציבורית התרגלנו לקבל תורים רק לעוד מספר חודשים קדימה, וזמן המתנה ארוך כפליים אם יש צורך בטיפול המשך או בהתייעצות נוספת לפני או אחרי ההליך. לא כך הדבר כאשר יש בידיכם ביטוח רפואי פרטי! דרכו תוכלו להנות מזמני המתנה קצרים מהרגיל, ואם ישנו צורך רפואי – תמיד תוכלו לקבוע תורים בטווחי זמן מידיים.

נוסף על כך, דרך ביטוח הבריאות הפרטי תוכלו לבחור בעצמכם את הרופא שיטפל בכם. זוהי אופציה חשובה במיוחד כאשר ישנו צורך בניתוח או טיפול פולשני אחר – כך תוכלו להיות בטוחים שאתם מטופלים בידיים הטובות ביותר, אצל הרופא או המנתח שאתם בחרתם (וזאת בניגוד לביטוח השב"ן, שם פעמים רבות מי שיבצע את הניתוח בפועל יהיה מתמחה, ולאו דווקא המנתח המקצועי).

כיסוי תרופות מורחב

סל התרופות הציבורי מכיל בין 20-30 מסך התרופות הקיימות בשוק, מטעמי מחסור בתקציב. המשמעות היא שרובן הגדול של התרופות אינו נמצא בסל הבריאות ולכן לא מסובסדות ע"י המדינה, ומטופלים שזקוקים להם צריכים לשלם הון תועפות עבורן. מרבית האזרחים לא יכולים להרשות לעצמם לשלם סכומים שכאלו – ודאי שלא באופן שגרתי.

ביטוח רפואי פרטי יאפשר לכם כיסוי מקיף ונרחב גם בנוגע לתרופות שאינן נמצאות בסל התרופות – הביטוח יממן עבורכם באופן מלא את עלות התרופות שלהן אתם זקוקים.

ביטוח מחלות קשות

כחלק מביטוח הבריאות הפרטי, ישנו ביטוח מפני מחלות קשות. ביטוח זה מעניק למבוטח סכום כסף חד פעמי שקבוע מראש בפוליסה, על מנת לסייע למבוטח מבחינה כלכלית בשל המצב הקשה שאליו הוא נקלע.

חשוב לציין שהסכום שמקבלים באמצעות הביטוח אינו קבוע לכל המבוטחים. הסכום נקבע מראש כאשר המבוטח רוכש את הפוליסה לביטוח נגד מחלות קשות, ומשתנה בהתאם לחומרת המצב והמחלה של כל מבוטח.

מהו כפל ביטוחי בריאות, וכיצד תוכלו להימנע ממצב כזה?

כפל ביטוח בריאות, כשמו הוא – אלו מקרים בהם אזרחים משלמים פעמיים עבור אותו הכיסוי בביטוח הבריאות שלהם. מצבים אלו קורים כאשר לאותו אדם יש מספר פוליסות ביטוח (למשל גם ביטוח בריאות פרטי, גם ביטוח משלים וגם ביטוח רפואי קיבוצי שניתן לו ממקום העבודה), וישנה חפיפה בין חלקים מהכיסוי הביטוחי של הפוליסות השונות.

ייתכן שאתם קוראים את שורות אלו ובטוחים שהן לא נוגעות אליכם – אך לפי הסטטיסטיקה, כ- 40% מאזרחי ישראל משלמים כפול על ביטוח הבריאות שלהם! ייתכן שגם אתם משלמים ביתר על ביטוח הבריאות שלכם, מבלי אפילו להיות מודעים לכך.

אם ברצונכם להימנע משתלום כפול (ואולי אף משולש) עבור אותו הכיסוי הביטוחי, עליכם לפנות לסוכן ביטוח מקצועי ולברר מולו את מצב הביטוח שלכם. אם גיליתם שאתם אכן נמנים על האחוז הגבוה מהישראלים שמשלמים כפול עבור ביטוח הבריאות שלהם – סוכן הביטוח יוכל לבטל עבורכם את החפיפות בין הפוליסות ולהפסיק את כפל התשלום.

במידה ואתם מעוניינים לבדוק את מצב הביטוח שלכם באופן עצמאי, משרד האוצר השיק אתר נגיש וידידותי למשתמש בשם "הר הביטוח" – שבו תוכלו לראות את כל סוגי הביטוחים שעליהם אתם משלמים, ואף את המחיר שאתם משלמים עליהם. כך תוכלו להחליט בעצמכם באילו פוליסות ביטוח אתם אכן משתמשים, ואילו ביטוחים אתם יכולים לוותר מפאת חוסר שימוש (אך כמובן שמומלץ להתייעץ עם סוכן ביטוח מקצועי לפני שמחליטים לבטל אחת מהפוליסות – על מנת לוודא שאכן אין בה כל צורך בהווה או בעתיד).

מהו ביטוח חיים, והאם אתם באמת זקוקים לו?

אמנם ביטוח חיים עשוי להישמע כמו ביטוח חיוני וחשוב, כזה שכל אדם זקוק לו – אך זה לא מדויק. ביטוח חיים נועד עבור אדם שיש לו אנשים אשר תלויים בו כלכלית (כמו בעל, אישה או ילדים), ומטרת הביטוח היא לאפשר לאותם תלויים לקבל כסף במידה ובעל הביטוח נפטר.

ניתן להיווכח כי זהו אכן ביטוח חשוב וחיוני – אך לא לכל אחד (אדם רווק ללא ילדים, למשל, לא נזקק לביטוח חיים). אם לקחתם לתשומת ליבכם את האמור בסעיף הקודם, וביצעתם בדיקה של כל הביטוחים שעליהם אתם משלמים – אתם אמורים לדעת האם אתם משלמים גם עבור ביטוח חיים. במידה ואתם מבוטחים בביטוח חיים ולא זקוקים לכך – כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח מקצועי, שיוכל להמליץ לכם האם ניתן לבטל את הביטוח.  

מן הצד השני של המתרס, אם אכן יש לכם משפחה גרעינית שתלויה בכם כלכלית וגיליתם שאתם לא מבוטחים בביטוח חיים – זה הזמן לבטח את עצמכם ואת בני משפחתכם, על כל צרה שלא תבוא.